نمودار حساب ها
نمودار حساب ها (COA) فهرستی از تمام حساب های مورد استفاده برای ثبت تراکنش های مالی در دفتر کل یک سازمان است.
7 مارس, 2023 به وسیله
نمودار حساب ها
فردین مردانی
| No comments yet

 

`

حساب ها معمولاً به ترتیب ظاهر در گزارش های مالی فهرست می شوند. بیشتر اوقات، آنها به شرح زیر فهرست می شوند:

 • حساب های ترازنامه:

  دارایی های

  بدهی ها

  انصاف
 • سود و زیان:

  درآمد

  هزینه

هنگام مرور نمودار حساب های خود، می توانید حساب ها را بر اساس شماره، در ستون سمت چپ فیلتر کنید و همچنین آنها را بر اساس نوع حساب گروه بندی کنید.


پیکربندی یک حساب کاربری

کشوری که هنگام ایجاد پایگاه داده خود (یا شرکت اضافی در پایگاه داده خود) انتخاب می کنید، تعیین می کند که کدام بسته محلی سازی مالی به طور پیش فرض نصب شده است. این بسته شامل یک نمودار استاندارد از حساب ها است که قبلاً مطابق با مقررات کشور پیکربندی شده است. می توانید مستقیماً از آن استفاده کنید یا آن را مطابق با نیازهای شرکت خود تنظیم کنید.

پس از ارسال یک مدخل ژورنالی، امکان تغییر محلی سازی مالی یک شرکت وجود ندارد.

برای ایجاد یک حساب کاربری جدید به قسمت Accounting ‣ Configuration ‣ Chart of Accounts رفته و بر روی Create کلیک کرده و فرم را پر کنید.

کد و نام:

هر حساب با کد و نام خود مشخص می شود که هدف حساب را نیز نشان می دهد.

نوع:

پیکربندی صحیح نوع حساب بسیار مهم است زیرا چندین هدف را دنبال می کند: 

 • اطلاعات در مورد هدف و رفتار حساب.
 • گزارش های حقوقی و مالی خاص کشور را تهیه کنید.
 • قوانینی را برای بستن یک سال مالی تنظیم کنید.
 • ورودی های باز را ایجاد کنید.

برای پیکربندی نوع حساب، انتخابگر کشویی فیلد Type را باز کنید و نوع مناسب را از لیست زیر انتخاب کنید:


دارایی ها، هزینه های معوق و اتوماسیون درآمدهای معوق

برخی از انواع حساب‌ها، فیلد جدیدی را برای خودکارسازی ایجاد ورودی‌های دارایی، ورودی هزینه‌های معوق و ورودی‌های درآمد معوق نمایش می‌دهند.

برای قسمت Automation سه انتخاب دارید:

 1. خیر: این مقدار پیش فرض است. هیچ اتفاقی نمی افتد.
 2. ایجاد در پیش نویس: هر زمان که یک تراکنش در حساب پست می شود، یک ورودی پیش نویس ایجاد می شود، اما تایید نمی شود. ابتدا باید فرم مربوطه را پر کنید.
 3. ایجاد و اعتبارسنجی: همچنین باید یک مدل را انتخاب کنید. هر زمان که تراکنش در حساب ارسال می شود، یک ورودی ایجاد می شود و بلافاصله تأیید می شود.
مالیات های پیش فرض

یک مالیات پیش‌فرض را انتخاب کنید که هنگام انتخاب این حساب برای خرید یا فروش محصول اعمال می‌شود.

برچسب ها

برخی از گزارش های حسابداری نیاز به تنظیم برچسب روی حساب های مربوطه دارند. به‌طور پیش‌فرض، می‌توانید از بین برچسب‌هایی که توسط صورت جریان نقدی استفاده می‌شود، انتخاب کنید.

گروه های حساب

گروه‌های حساب برای فهرست کردن چندین حساب به عنوان حساب‌های فرعی یک حساب بزرگ‌تر و در نتیجه ادغام گزارش‌هایی مانند تراز آزمایشی مفید هستند. به طور پیش فرض، گروه ها به طور خودکار بر اساس کد گروه مدیریت می شوند. به عنوان مثال، یک حساب کاربری جدید 131200 قرار است بخشی از گروه 131000 باشد.

ایجاد گروه های حساب به صورت دستی
کاربران عادی نباید نیازی به ایجاد گروه های حساب به صورت دستی داشته باشند. بخش زیر فقط برای موارد استفاده نادر و پیشرفته در نظر گرفته شده است.

برای ایجاد یک گروه حساب جدید، حالت توسعه دهنده را انتخاب کنید و به برنامه حسابداری > پیکربندی > گروه های حساب بروید. در اینجا، یک گروه جدید ایجاد کنید و نام، پیشوند کد و شرکتی که آن حساب گروه باید در دسترس باشد را وارد کنید. توجه داشته باشید که باید پیشوند کد یکسانی را در هر دو قسمت از و به وارد کنید.


برای نمایش گزارش تراز آزمایشی خود با گروه‌های حساب خود، به برنامه حسابداری>گزارش>تراز آزمایشی بروید، سپس منوی گزینه‌ها را باز کرده و سلسله مراتب و جمع‌های فرعی را انتخاب کنید.


اجازه آشتی(Reconciliation) بدهید

برخی از حساب‌ها، مانند حساب‌هایی که برای ثبت تراکنش‌های یک روش پرداخت ایجاد شده‌اند، می‌توانند برای تطبیق ورودی‌های مجله استفاده شوند.
به عنوان مثال، فاکتوری که با کارت اعتباری پرداخت می شود، در صورت تطبیق با پرداخت آن، می تواند به عنوان پرداخت شده علامت گذاری شود. بنابراین، حساب مورد استفاده برای ثبت پرداخت‌های کارت اعتباری باید طوری پیکربندی شود که امکان تطبیق را فراهم می‌کند.
برای انجام این کار، کادر Allow Reconciliation را در تنظیمات حساب علامت بزنید و ذخیره کنید.

منسوخ

پس از ثبت تراکنش روی آن، امکان حذف یک حساب وجود ندارد. با استفاده از ویژگی Deprecated می توانید آنها را غیرقابل استفاده کنید.
برای انجام این کار، کادر Deprecated را در تنظیمات حساب علامت بزنید و ذخیره کنید.

نمودار حساب ها
فردین مردانی 7 مارس, 2023
این پست را به اشتراک بگذارید
بایگانی
ورود to leave a comment