حسابداری

خوش آمدید!

این انجمن برای متخصصان و علاقه مندان به محصولات و خدمات ما است.

بهترین محتوا و ایده های بازاریابی جدید را به اشتراک بگذارید و در مورد آنها بحث کنید، پروفایل حرفه ای خود را بسازید و با هم به یک بازاریاب بهتر تبدیل شوید.

0

در حسابداری آنلاین اودوو نسخه ویراوب ۱۲۳ از حساب میانی معلق یا suspense account چه استفاده‌ای می‌شود؟

آواتار
مصطفی برمشوری

یکی از حساب‌هایی که در تنظیم‌های بانک برای حسابداری انلاین اودوو ۱۶ استفاده می‌شه، حساب معلق هست. من متوجه نشدم که از این حساب چه استفاده‌ای می‌شه.

در تمام فرآیندهایی که برای پرداخت، خرید و فروش با بانک انجام می‌شه حساب‌های زیر استفاده می‌شن:

  • پرداختنی تامین کننده
  • دریافتنی مشتری
  • پرداخت‌های مشهود
  • دریافت‌های مشهود
  • فروش کالا
  • هزینه
  • حساب اصلی بانک

اما هیچ جایی از این فرآیند از حساب معلق استفاده نشده. این حساب چه کاربردی دارد؟

آواتار
انصراف
1 پاسخ
0
آواتار
مصطفی برمشوری
بهترین پاسخ

در یک پرسش و پاسخ در زمینه کاربرد حساب پرداخت و یا دریافت مشهود در حسابداری آنلاین اودوو ۱۶ پیش از این توضیح دادم که فرآیندهای مربوط به خرید و فروش و پرداخت این حساب ها چه کاربردی دارند.

یکی از فرآیندهایی که در آنجا اشاره شده، فرآیند تهاتریا Reconciliation است که در آن پرداخت‌های یک بانک با بانک واقعی مقایسه و بررسی می‌شود. 

در اینجا می‌خواهم این فرایند را بیشتر توضیح بدم.

در گام اول شما باید صورت حساب بانکی (نوعی عبارت‌های مالی است که به صورت مستقم از بانک آورده می‌شود) را ایجاد کند. صورت حساب بانکی یا Bank Statement یک سند حسابداری است که در آن یک انتقال وجه واقعی که در بانک انجام شده است را ثبت می‌کند. شما می‌توانید عبارت‌های بانکی را از درگاه بانکی خود استخراج و به صورت یک فایل در سیستم وارد کنید. هر صورت حساب بانکی به صورت پیش فرض به مشابه با سند زیر ثبت می‌شود (اینجا فرض می‌کنم که انتقال پول به حساب واقعی بانک بوده و ۵۰ تومان وارد بانک شده)

حساب
بدهکار
بستانکار
حساب معلق بانک
۵۰

حساب اصلی بانک

۵۰

شاید تعجب کنید و برای شما این سوال مطرح شود که اگر یک پرداخت یا دریافت پول قبلا ثبت شده باشد با این کار دوبار در سیستم وارد شده؟! و این کار باعث به هم ریختگی محاسبات می‌شود. اما به یاد داشته باشید تمام پرداخت‌های که به صورت دستی ثبت می‌شوند در حساب دریافت‌ها و یا پرداخت‌های مشهود است.

در عمل، فرآیند تهاتر یا Reconciliation زمانی که متوجه شود که این پرداخت قبلا ثبت شده، آن را تبدیل به یک سند به صورت زیر می‌کند. در حقیقت صورت حسابی که در بالا ثبت شده است را ویرایش می‌کند و به جای حساب معلق از حساب مشهود دریافتنی استفاده می‌کند.

حساب
بدهکار
بستانکار
حساب دریافتنی مشهود
۵۰

حساب اصلی بانک

۵۰

این سند زمانی که در کنار سند ثبت شده (که در مراحل ثبت پرداخت ایجاد شده) قرار می‌گیرد معادل با ارسال پول از مشتری به حساب اصلی بانک است.

در عمل قرآیندی که سند انتقال از حساب میانی به بانک را ایجاد می‌کند همین فرآیند است. به بیان دیگر عمل تهاتر تبدیل این نوع سندها (بین بانک و حساب معلق) به حساب‌های مشهود هستند.

بعد از این کار تعدادی از سندها در حساب معلق باقی می‌مانند که همان پرداخت‌های بلاتکلیف هستند. آواتار
انصراف