سوالات متداول

ERP


ERP مخفف عبارت لاتین Enterprise resource planning یا همان سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان است. منابع می‌تواند شامل نیروی انسانی، مواد اولیه، سرمایه، دارایی و هر آنچه سازمان در اختیار دارد، باشد. یکی از ویژگی‌های نرم‌افزار ERP این است که بر پایگاه داده اشتراکی استوار است. این پایگاه داده، مجموعه‌ی جامعی از اطلاعات است که هر کسب‌و‌کاری برای مدیریت فرآیندهای اساسی‌اش (از حسابداری و مدیریت مالی تا مدیریت موجودی کالا، تولید، سفارشات و منابع انسانی) به آن نیاز دارد. با استفاده از چنین داده‌هایی است که سیستم ERP ماژول‌های مختلفی ایجاد و از این طریق، گردش کاری سازمان را خودکار و یکپارچه می‌کند، عملیات را پیگیری و تحلیل می‌کند و در نهایت باعث می‌شود فرآیند تصمیم‌گیری در سازمان سریع‌تر و هوشمندانه‌تر باشد. ERP یک بسته نرم‌افزاری کاربردی درون سازمانی، جامع و سازمان‌نگر، ماژولار، استاندارد و شامل یک مجموعه از ماژول‌های یکپارچه، آماده راه‌اندازی، از پیش طراحی شده و از پیش مهندسی شده ولی قابل تنظیم و پیکربندی بر اساس نیازهای پویای سازمان‌ها است. این راه‌حل کاملا انعطاف‌پذیر، فرآیندگرا و اطلاعات محور بوده و شامل کلیه فعالیت‌ها و فرآیندهای اصلی و مؤثر در ایجاد ارزش افزوده سازمان است. فرآیندهای از پیش تعریف شده در سیستم بر اساس تجربیات و گزینه‌های بر‌تر استخراج شده‌اند. در یک تعریف کلی می‌توان گفت ERP یک راه‌حل نرم‌‌افزاری است که تمام فعالیت‌های واحدهای مختلف سازمان را به طور یکپارچه در یک سیستم نرم‌افزاری واحد تعریف و ایجاد می‌کند. در واقع از طریق سیستم ای آر پی در یک سازمان بین واحدهای مختلف منابع انسانی، مالی، اداری، فروش و … یک نوع یکپارچگی اطلاعات ایجاد می‌شود. با توجه به تعاریف فوق می‌توان دریافت مهم‌ترین ویژگی یک سیستم ERP فرآیندگرا بودن آن یا به عبارت بهتر توجه به فرآیندهای سازمانی در بین حوزه‌های کارکردی است.

همراه با رشد فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر، بسیاری از کسب‌و‌کار‌ها برای حل مشکلات سیستمی خود از راهکار ERP استفاده می‌کنند. ERP به عنوان یک راهکار موثر نرم‌افزاری، قادر است با یکپارچه‌سازی اطلاعات و ایجاد بستری برای موثر کردن فرآیندها، سازمان را در مواجهه با تغییرات کسب و کار توانمند کرده و رقابت‌پذیری را در حد مطلوبی افزایش می‌دهد.

شرکت‌ها معمولا به این دلیل سراغ سیستم‌های ERP می‌روند که:

 1. سیستم فعلی، سهولت مورد انتظار برای مدیریت فرآیندهای کسب‌و‌کار را فراهم نمی‌کند. مثلا یک نرم‌افزار حسابداری را تصور کنید که توان پردازش حساب‌هایی با سطوح تفصیلی بیشتر یا متصل کردن آن‌ها به فرایندهای مدیریت موجودی کالا را ندارد.

 2. با رشد کسب‌وکار شرکت، لزوم به‌کارگیری سیستمی که نیاز کمتری به دخالت مستقیم نیروی انسانی داشته باشد؛ پررنگ‌تر می‌شود. در نتیجه اعضای تیم می‌توانند زمان کمتری صرف کارهایی مانند پاسخگویی به پرسش‌های مشتریان کرده و زمان بیشتری صرف رسیدگی به شکایت‌های جدی‌‌تر مشتریان کنند.

مزایای ERP را می‌توان در سه دسته کلی تقسیم بندی کرد:

 1. اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها: نرم‌افزار ERP از چند طریق باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. این سیستم‌ها می‌توانند با اتوماتیک‌سازی و ساده کردن برخی فرآیندهای پیچیده‌ی کسب‌وکار، از زمان زیادی که صرف انجام کارهای ابتدایی و دم‌دستی می‌شود، صرفه‌جویی کنند. سیستم‌های ERP همچنین کمک می‌کنند تا فرآیندهای اضافه‌ای که ارزش افزوده ایجاد نمی‌کنند، حذف شوند؛ عملکرد بخش‌های مختلف کسب‌وکار یکپارچه شود و آگاهی پرسنل و توانمندی آن‌ها برای انطباق بهتر با شرایط افزایش یابد. این ابزارهای برنامه‌‌‌ریزی، با پشتیبانی از فرآیندهای استاندارد و تکرارپذیر، می‌توانند باعث بهبود کیفیت و کاهش اتلاف زمان شوند. با جایگزین کردن چندین نرم‌افزار با یک نرم‌افزار واحد، تعداد ارتباطاتی که باید با شرکت‌های سرویس‌دهنده داشت، کاهش می‌یابد و این امر در نهایت باعث کاهش هزینه‌های خرید لایسنس، یکپارچه‌سازی‌های مورد نیاز، مدیریت برنامه‌های کاربردی و کاهش نیاز به آموزش پرنسل برای کار با روش‌ها و نرم‌افزارهای مختلف می‌شود. با انتخاب یک سیستم ابری سرویس‌دهنده وظیفه تجهیز و مدیریت زیرساخت‌ها، بهینه‌سازی و به‌روزرسانی سیستم را برعهده دارد، این امر کمک می‌کند مسئولیت‌های پرسنل بخش IT شرکت کاهش یابد.

 2. فرصت‌های افزایش درآمد: سیستم‌های ERP با فراهم کردن زمینه‌ای برای اطمینان از موجودی کافی برای پاسخ به تقاضای مشتریان و بهبود تجربه آن‌ها، احتمال تعامل مجدد هر مشتری با کسب‌و‌کار را افزایش داده و باعث رشد فروش می‌شوند. به کمک ERP، تیم‌های مختلف می‌توانند با سرعت بیشتری پاسخگوی درخواست‌های مشتریان باشند. دقت پردازش سفارش‌ها و زمان تحویل آن به مشتری بهبود یافته و با ایجاد گزینه‌هایی برای اتوماتیک شدن هرچه بیشتر کارها، مشتریان را قادر می‌سازد تا هر زمانی که آمادگی لازم را داشتند، خرید کنند. سیستم‌ ERP با داشتن پایگاه داده‌ای مرکزی برای ذخیره تمامی داده‌های مالی شرکت، مدیران را در شناسایی سود‌آور‌ترین محصولات و خدمات کسب‌وکار، بهبود جریان نقدینگی و پیش‌بینی تقاضای مشتریان یاری می‌کنند.

 3. بهبود اثربخشی کسب‌و‌کار: از مزایای سیستم‌ ERP، بهبود اثربخشی کسب‌وکار از طریق تسهیل و تسریع همکاری بخش‌های مختلف، مشخص کردن بهترین روش‌های انجام هر کار، ایجاد اتوماسیون بر مبنای آن و فراهم کردن داده‌های در لحظه از عملکرد شرکت به جای جمع‌آوری دستی داده‌ها از تیم‌های مختلف است. این سیستم‌ها به مدیران کمک می‌کنند تا داغ‌ترین فرصت‌ها را شناسایی کنند و از آنها در تعیین استراتژی‌ها و اتخاذ تصمیم‌ها استفاده کنند. به کمک ERP، تیم‌ها می‌توانند به جای جمع‌آوری دستی داده‌ها از منابع مختلفی که قدمت و دقت متفاوتی دارند، داده‌های مشابه را با یکدیگر به اشتراک گذارند. هر سیستم ERP به محض پیاده‌سازی باید بتواند به بستری برای رشد و تحول کسب‌و‌کار تبدیل شود و پیشنهادهای جدیدی برای ورود سریع و آسان به بازارهای جدید ارائه کند.

بیشتر سیستم‌های ERP ساختاری ماژولار دارند؛ چنین ساختاری کسب‌و‌کارها را قادر می‌کند تا کار را با ماژول‌های کلیدی آغاز کنند و سپس با افزایش آمادگی، عملکرد خود را توسعه دهند و یا ماژول‌های خاصی که با نیازها و مشخصات صنعت و کسب‌وکارشان تناسب بیشتری دارد به سیستم خود اضافه کنند. سیستم‌های ERP، علاوه بر داشتن یک پایگاه داده اصلی، ویژگی‌ها و ابزارهای مختلفی را برای حسابداری و مدیریت مالی، تدارکات، کنترل زنجیره تامین، مدیریت تولید، مدیریت ارتباط با مشتریان، مدیریت سفارشات و تامین و ارسال سفارشات در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند. این ابزارها محدود به موارد فوق نیستند و این سیستم‌های پیشرفته‌ی برنامه‌ریزی پیشنهاد‌های مکملی در زمینه‌های تجارت الکترونیک، اتوماسیون خدمات حرفه‌ای و مدیریت منابع انسانی نیز به کسب‌و‌کارها ارائه می‌دهند. سیستم‌های ERP می‌توانند به قابلیت‌هایی برای تحلیل کسب‌و‌کار، هوش تجاری، یکپارچه‌سازی و اتوماسیون گردش کارها مجهز باشند و داشبورد‌هایی برای دسترسی و کنترل ساده‌تر در اختیار مدیران قرار دهند.

برای آنکه بتوانید نرم‌افزار ERP مناسبی انتخاب کنید، پیش از هر چیز اهداف و انتظارات‌تان را مشخص کنید. البته برای انتخاب و پیاده‌سازی یک سیستم ERP مناسب، بهتر است تمامی کسانی را که در استفاده از سیستم سهیم‌اند و از آن منتفع می‌شوند (و یا در صورت بروز هرگونه مشکلی در سیستم، آسیب می‌بینند)، مشارکت داده شوند.

اگر با سیستم ERP آشنایی کافی ندارید، از شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات بخواهید تا اطلاعات کافی در اختیارتان بگذارند. برای این کار کافی است برای سرویس‌دهنده توضیح دهید که به دنبال چه چیزی هستید و دریابید که آن‌ها چه خدماتی می‌توانند در اختیار شما قرار دهند. در صورت تمایل، برای ارزیابی بهتر گزینه‌های موجود و تدوین درخواستی دقیق برای ارائه به سرویس‌دهنده، می‌توانید از مشاوران و متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

در فرآیند انتخاب سرویس‌دهنده از میان مجموعه شرکت‌های ارائه‌دهنده ERP، می‌توانید چک لیستی درست کنید و جزییات خواسته‌هایتان درباره مسائلی همچون پشتیبانی فنی، فرآیندهای حل مشکل و هزینه‌ها را مشخص کنید.

در ادامه به مواردی اشاره شده است:

 • بازه زمانی: پیاده‌سازی سیستم ERP چه مدت زمان طول خواهد کشید؟ برنامه زمان‌بندی دقیق این مرحله به چه صورت است؟ در مراحل پیاده‌سازی، چه منابعی باید فراهم شود؟ اختلالات عملکردی محدود به چه مواردی هستند و در چه صورت ممکن است با چنین اختلالاتی مواجه شویم؟

 • شخصی‌سازی: تا چه میزان می‌توان سیستم را مطابق نیازها شخصی‌سازی کرد؟ انجام چنین شخصی‌سازی‌هایی چه زمانی ضروری است و چه زمانی می‌توان از ماژول‌ها، گزارش‌ها یا دیگر منابعی که در حال حاضر موجوداند و سرویس‌دهنده برای صنعت و کسب‌وکارهای مشابه ایجاد کرده استفاده کرد؟

 • مدیریت پروژه: سرویس‌دهنده چگونه قرار است این پروژه را مدیریت کند؟ آیا فرد مشخصی رابط با آن شرکت خواهد بود؟ کدام اعضای تیم در فرآیند پیاده‌سازی این سیستم مشارکت خواهند داشت؟ سرویس‌دهنده چگونه در پیگیری و ردیابی روند پیشرفت پروژه کمک خواهد کرد؟ در صورت وجود مشکل چه کسی و در چه بازه زمانی پاسخگو است؟

 • کاربردپذیری: تطبیق پذیری کاربران یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های اجرای موفقیت‌آمیز یک سیستم ERP است. برای اینکه بتوان از برآورده شدن این شرط مطمئن شد، باید مشخص شود که کار با این سیستم تا چه اندازه برای کاربران نقش‌های مختلف، آسان و قابل درک است.

 • هزینه‌های اشتراک: در توافقات اشتراک استفاده از این سیستم، ساختار هزینه‌های در نظر گرفته شده به چه شکل است؟ کدام هزینه‌ها را باید پیش‌پرداخت کرد و کدام هزینه‌ها در قالب پرداخت‌های ماهیانه انجام می‌شوند؟ رویکرد در نظرگرفته شده در بندهای قرارداد برای مواردی که نیاز به تغییر این هزینه‌ها باشد چگونه است؟ (مثلا افزایش مصرف یا …)

 • هزینه‌های پروژه: آیا فرآیند پیاده‌سازی سیستم، مستلزم پرداخت هزینه‌های اضافی است؟ چه زمانی ممکن است هزینه‌‌‌های اضافه دیگری برای مشتریان لحاظ شود؟ کدام بخش‌های پروزه مستلزم توجه و اقدام از سوی شرکت است؟

 • انتقال داده‌ها: در مورد انتقال داده‌های موجود چه چیزهایی باید بدانیم؟ آیا سازمان وظیفه دارد همراه شرکت سرویس‌دهنده، به بررسی و حل پیچیدگی‌های انتقال داده‌ها از سیستم قدیمی به سیستم جدید، پاکسازی داده‌ها، حذف اضافات و داده‌های منقضی شده و … بپردازد؟

 • به‌روزرسانی و نگهداری: چنانچه پس از پیاده‌سازی ERP، نیاز به ایجاد تغییری بود، باید چه کرد؟ فرآیند اضافه کردن ویژگی‌های جدید، تغییر تعداد کاربران، شخصی‌سازی گزارش‌ها و تغییراتی از این دست به چه صورت است؟ چه تغییراتی را توسط پرسنل شرکت می‌توان اعمال کرد. برای اعمال چه نوع تغییراتی باید از شرکت‌های سرویس‌دهنده، مشاوران و برنامه‌نویسان کمک گرفت؟ ا

 • انعطاف‌پذیری پلتفرم: آیا شرکت سرویس‌دهنده، ابزارهایی برای شخصی‌سازی بیشتر سیستم در اختیار شرکت قرار خواهد داد؟ آیا برنامه‌های کاربردی از پیش ساخته شده‌ای وجود دارند که بتوان با استفاده از آن، امکانات جدیدی به سیستم اضافه کرد؟

 • آموزش: سرویس‌دهنده امکان برخورداری از چه نوع آموزش‌هایی را شامل آموزش‌های حضوری، آموزش از راه دور و یا در اختیار دادن منابع آموزشی مختلف برای شرکت فراهم خواهد کرد؟ دریافت چنین آموزش‌هایی رایگان است یا باید بابت آنها هزینه‌ای اضافی پرداخت شود؟ این آموزش‌ها هر چند‌وقت یکبار به‌روز می‌شوند و تا چه میزان پیشرفته خواهند بود؟

بسیاری از کسب و کار‌ها تصور می‌کنند یا آمادگی لازم برای داشتن یک سیستم یکپارچه ندارند یا بودجه کافی برای آن ندارند. ایجاد یکپارچگی بین واحد‌های مختلف به دلایلی از جمله از دست رفتن داده، فرآیند‌های دستی و افزایش خطا‌های کاربری، به مراتب سخت‌تر می‌شود.

در ادامه نشانه‌هایی مطرح شده که نشان می‌دهد کسب‌وکار شما آماده تغییر به سیستم‌ها و نرم افزار ERP ابری است:

 1. به‌دست آوردن یک دید جامع از تمام واحد‌های کسب‌و‌کار‌ غیرممکن شده است. انتقال داده‌ها بین واحد‌های مختلف معمولا به‌ شکل دستی انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود دوباره‌کاری و خطا‌های کاربری افزایش یابد. از طرفی واحد‌های مختلف کسب‌وکار مجبور می‌شوند از اپلیکیشن‌های متفاوتی برای پیش‌برد کارهای خود استفاده کنند. این موضوع معمولا ریسک عملیات شرکت را افزایش می‌دهد. بنابراین برنامه‌ریزی‌های بلند‌مدت، تحلیل روند‌ها، بودجه‌ریزی و تحلیل سود‌آوری سازمان بر پایه حدس و گمان خواهد بود و پیدان کردن اطلاعات واقعی و درست و مشاهده وضعیت کلی کسب‌و‌کار عملا ممکن نیست. از طرفی بخش‌های مختلف سازمان دائما با شرکت‌های عرضه‌کننده‌ی متفاوت درگیر هستند در نتیجه زمان زیادی را از دست می‌دهند.

 2. موضوعاتی مانند پشتیبان‌گیری و امنیت داده‌ها دچار ریسک هستند. وقتی تمام اطلاعات مالی یک سازمان فقط در یک جا ذخیره شود و به‌شکل استاندارد فرآیند پشتیبان‌گیری انجام نشود ریسک امنیت اطلاعات سازمان افزایش می‌یابد. اگر حتی بخشی از اطلاعات سازمان به دلایلی مثل بلایای طبیعی، حمله ویروسی یا مواردی از این قبیل از بین رود سازمان با فاجعه مواجه می‌شود. نگرانی‌های دیگر، حمله بد‌افزار‌ها و سرقت داده‌ها است. اگر به هر دلیلی سرورتان دچار مشکل شود چقدر سریع می‌توانید داده‌های پشتیبان خود را بازیابی کنید؟

 3. به‌روز‌رسانی سیستم و ارتقای آن فرآیندی زمان‌بر و هزینه‌بر است ارتقا سیستم به نسخه جدید‌تر فرآیندی هزینه‌بر و زمان‌بر است. بنابراین به‌روزرسانی سیستم همیشه در اولویت پایین‌تری قرار می‌گیرد. علاوه بر این، شرکت‌ها برای پیاده‌سازی و مدیریت فناوری‌های جدید با کمبود منابع روبرو هستند. بنابراین کارکنان و مشتریان از امکانات به‌روز شده سیستم محروم می‌شوند.

 4. زمان لازم برای بازگشت سرمایه چقدر است؟ هدف هر سازمان در پیاده‌سازی نرم افزار ERP بهینه‌سازی فرآیندها و در نتیجه کاهش هزینه‌های سازمان و افزایش سود تحقق یافته است. به همین دلیل با توجه به هزینه‌های اولیه خرید سیستم‌های ERP، محاسبه سود احتمالی ناشی از پیاده‌سازی این نرم‌افزار در آینده و زمان لازم برای رسیدن به این سود، از اهمیت بالایی برخوردار است. برای خرید نرم‌افزار به هزینه زیادی نیاز است و بازگشت سرمایه حاصل از آن امکان دارد سال‌ها طول بکشد. از طرفی با وجود اینکه استفاده از سیستم‌های ERP بازدهی بالایی برای سازمان‌ها دارد، تعدادی از مدیران به دلیل هزینه ورود بالا، از خرید سیستم‌های ERP خودداری می‌کنند. بنابراین استفاده از سیستم ERP مبتنی بر ابر و پرداخت هزینه آن به‌شکل حق اشتراکی، نرخ بازگشت سرمایه را تا حدود زیادی افزایش و هزینه ورود را به مراتب کاهش می‌دهد.

 5. برای بارگذاری گزارش‌ها به زمان زیادی نیاز است. وقتی که گزارش‌ها زمان طولانی برای بارگذاری نیاز داشته باشند این نشانه‌ای است که حجم داده‌ها برای پردازش بالا است. از طرفی وقتی تعداد مراحل دستی به نسبت فعالیت‌های سیستمی بیشتر شود، تعداد خطا‌های کاربری نیز افزایش می‌یابد. بنابراین گزارش‌ها قابل اعتماد نیستند.

 6. به جای تمرکز بر نتایج کسب‌وکار زمان زیادی صرف فرآیند‌های مربوط به تامین و نگهداری زیر‌ساخت‌های تکنولوژی شده است. هر زمان که شرکتی قصد داشته باشد راهکار نرم‌افزاری جدید اضافه کند یا ارتقاء دهد، تامین زیرساخت‌های لازم برای آن از جمله الزامات اساسی است که معمولا هزینه زیادی را به سازمان تحمیل می‌کند. سرمایه‌گذاری‌های اولیه در سخت‌افزار و نرم‌افزار‌های on-premises و نگهداری از آن هزینه‌بر و زمان‌بر است. 

سرعت، انعطاف‌پذیری و صرفه‌جویی در هزینه با استفاده از سیستم ابری بسیار مطرح و پذیرفته‌شده است. اما این مزایا تا زمانی که نرم‌افزار‌ها یکپارچه نباشند هرگز به‌شکل کامل شناخته نمی‌شود. بنابراین استفاده از یک سیستم ابری به تنهایی کافی نیست. بلکه لازم است کل نرم‌افزار‌های واحد‌های مختلف را به‌شکل یکپارچه روی سیستم‌های ابری داشته باشید.

نرم‌افزار مدیریت منابع سازمانی (ERP) راهکاری برای برنامه‌ریزی و کنترل فعالیت‌های اصلی سازمان به شمار می‌رود. مفهوم ERP از آغاز پیدایش آن از سال ۱۹۹۰ تاکنون تغییرات زیادی داشته و مسیر رو به بهبودی را طی می‌کند. با این حال این تصور وجود دارد که راهکارهای ERP برای سازمان‌های کوچک و متوسط مناسب نیستند و تنها سازمان‌های بزرگ می‌توانند از منافع آن بهره‌مند شوند. این تصور بر این پیش‌فرض استوار است که استفاده از ERP نیازمند صرف هزینه‌های بالای زیرساختی و سخت‌افزاری است و برای نگهداری آن به نیروهای متخصص مستقر در سازمان نیاز است. افزون بر این موارد، تصور می‌شود با توجه به پویایی و رشد بالای سازمان‌های متوسط و کوچک، سیستم‌های ERP، نمی توانند پاسخ‌گوی نیازهای این سازمان‌ها باشند.

امروزه، با ظهور فناوری‌های نوین در صنعت فناوری اطلاعات، بسیاری از این محدودیت‌ها بر طرف شده و شرایط استفاده از مزیت‌های راهکارهای ERP برای بهبود فرایند تصمیم‌‌گیری مدیران در زمینه‌ی همه‌ی منابع در سازمان‌های کوچک و متوسط فراهم شده است.

یکی از این‌فناوری‌ها که در رفع این محدودیت‌ها نقش اساسی ایفا می‌کند، فناوری رایانش ابری (Cloud Computing) است. از زمان ارائه‌ی راهکارهای ابری، این فناوری با استقبال خوب کسب‌وکارهای کوچک و متوسط روبرو شده و این شرکت‌ها، تمایل بیشتری به به‌کارگیری سیستم های ابری نسبت به خرید نرم افزار و استقرار آن روی سرورهای داخلی خود دارند.

در ادامه مهم‌ترین دلایل استقبال از راهکارهای ERP‌ ابری در شرکت‌های کوچک و متوسط را مرور می‌کنیم:

 • کاهش هزینه‌ها: راهکارهای ERP که با فناوری رایانش ابری (Cloud) ارائه می‌شوند، از مدل SaaS استفاده می‌کنند. در این مدل، نیازی به تهیه‌ی سخت‌افزار و زیرساخت نیست، همچنین این راهکارها برای نگهداشت، نیاز به نیروهای متخصص در سازمان ندارند. با این فناوری، راهکارهای ERP روی سرورهای شرکت ارائه‌دهنده این راهکارها نصب می‌شود و وظیفه‌ی نگهداشت سیستم‌ها نیز به عهده ارائه‌کننده خدمت  است؛ شرکت‌هایی هم که می‌خواهند از این راهکارها استفاده کنند، بدون نیاز به خرید نرم‌افزار، متناسب با نیاز خود هزینه‌ی اشتراک پرداخت می‌کنند و از طریق اینترنت می‌توانند بدون محدودیت جغرافیایی از هر مکانی به راحتی از این راهکارها بهره ببرند.

 • امنیت: در مدل‌های رایج ERP، اطلاعات روی سرورهای شرکت ذخیره می‌شوند و مسئولیت حفاظت از آن‌ها به عهده‌ی خود شرکت است.  این کار به دلیل هزینه‌ی بالا و ریسک هک شدن توسط هکرهایی که دقیقا می‌دانند  اطلاعات کجا ثبت و نگهداری می‌شود، بسیار دشوار است. اما در راهکارهای مبتنی بر رایانش ابری (Cloud)، اطلاعات روی سرورهای ارائه‌دهنده سرویس ذخیره می‌شوند. این سرورها با بالاترین استانداردهای امنیتی حفاظت می‌شوند و امکان هک شدن آن‌ها بسیار پایین است. همچنین از این اطلاعات به صورت دوره‌ای نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌شود و به‌دلیل نگهداری در نقاط مختلف، ریسک از دست دادن اطلاعات حتی بر اثر بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه از بین می‌رود. این دلایل سبب می‌شود ریسک‌های امنیتی در راهکارهای ابری به حداقل برسد. برای درک بهتر تفاوت این دو روش ِ حفظ امنیت اطلاعات،  امنیت نگهداری یک دارایی ارزشمند در صندوق امانات یکی از بانک‌های سوییس  را با امنیت یک گاوصندوق در منزل مقایسه کنید.

 • انعطاف‌پذیری: یکی از محدودیت‌های به‌کارگیری راهکارهای ERP در شرکت‌های کوچک و متوسط انعطاف‌پذیری پایین و هزینه‌ی بالای توسعه‌ی آن است. دلیل این محدویت این است که سازمان‌ها نیاز به تامین زیرساخت و خرید حق امتیاز نرم‌افزار دارند و در صورت تغییر نیاز سیستمی، همه‌ی این هزینه‌ها باید دوباره انجام شوند. در راهکارهای ابری، به دلیل اینکه نیازی به تهیه‌ی زیرساخت و خرید حق امتیاز نرم‌افزار نیست، هزینه‌های راه‌اندازی در آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد و در صورت نیاز به تغییر، به راحتی می‌توان تعداد کاربر را تغییر داد و بدون دغدغه در مورد هزینه‌های توسعه‌ی زیرساخت، با کمترین هزینه‌ی ممکن سیستم‌های جدید را به سیستم‌های موجود متصل کرد.

مجموعه‌ی این مزایا شرایطی را فراهم کرده که کسب‌و‌کارهای متوسط و کوچک، از این راهکارهای مبتنی بر رایانش ابری (Cloud) استقبال کنند و با خیال  آسوده درخصوص مدیریت فرایندهای سازمانشان، روی اهداف توسعه کسب‌و‌کار خود تمرکز کنند.

ویراوب با ارائه پلتفرم ابری ERP خود به کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط کمک کرده است با هزینه‌ای کمتر از یک نرم افزار یکپارچه سازمانی استفاده کنند. ویراوب ابری شامل مجموعه‌ای از نرم افزارهای حسابداری ابری ، تدارکات و لجستیک ابری، نرم‌افزار فروش، مدیریت منابع انسانی، خرده‌فروشی، سیستم بهای تمام شده و داشبوردهای مدیریتی ابری است.

CRM


CRM (Customer Relationship Management) یک نگرش و بخشی از استراتژی کسب‌و‌کار یا بازاریابی است و به دنبال ایجاد، حفظ، توسعه و تعمیق رابطه با مشتریان در طول چرخه عمر مشتری است. هدف CRM افزایش فروش و سودِ مقطعی نیست. مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM با گرداوری داده‌های مشتری از کانال‌های مختلفی مثل وب‌سایت، تماس تلفنی، گفت‌و‌گوی زنده، شبکه‌های اجتماعی و... به شما کمک می‌کند تا تک‌تک مشتریان و ترجیحات و دغدغه‌های آن‌ها را بشناسید، آن‌ها را دسته‌بندی کنید، با آن‌ها ارتباط بگیرید، رفتارهای او را درک و تجربه خرید خوبی را برای او فراهم کنید. علاوه بر این، CRM باعث می‌شود تا نقاط ضعف و قوت کسب‌وکار خود را بهتر بشناسید، روی آن‌ها تمکر کنید و بتوانید برای حل آن‌ها تصمیم‌گیری کنید. در واقع مدیریت ارتباط با مشتری با بهینه‌سازی فرایند بازاریابی، فروش و پشتیبانی به دنبال جلب رضایت مشتری و افزایش سود‌دهی در طولانی‌مدت است.

استفاده از CRM در سازمان به شما کمک می‌کند هم به مشتری ارزش دهید و هم برای او ارزش ایجاد کنید. CRM در تیم فروش باعث شناخت بهتر و درک مشتری می‌شود؛ به تیم مارکتینگ در پیش‌بینی‌های دقیق‌تر کمک می‌کند؛ تیم پشتیبانی با استفاده از CRM می‌توانند، گفت‌و‌گوها و ارتباطات با مشتری را از کانال‌های مختلف پیگیری کنند و تعامل سازنده‌تری با آن‌ها داشته باشند و در نهایت CRM به تیم منابع انسانی کمک می‌کندتا بر عملکرد کارکنان نظارت داشته باشند.

مزایای فراوانی در استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری وجود دارد که فراتر از تسهیل عملیات روزانه کسب و کار می‌باشد. این نرم افزار نه تنها به کسب و کارها کمک می‌کند که اطلاعاتشان را ذخیره و تغییرات آن‌ها را دنبال نمایند، بلکه منجر به توسعه فروش در طولانی مدت نیز خواهند شد. این نرم افزارها می‌توانند نقش بسزایی در صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های سازمانی داشته باشند و کارایی و تاثیر تیم‌های فروش را ارتقا دهند. مهم‌ترین مزایای استفاده از CRM را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • صرفه‌جویی در زمان

 • صرفه‌جویی در هزینه بازاریابی و تبلیغات موثر

 • افزایش راندمان و بهبود عملکرد

 • افزایش فروش و مدیریت کامل سازمان

یکی از خدمات ویژه ویراوب، ارائه نرم‌افزار CRM برای واحد فروش ب وده است، کارشناسان فروش با بهره‌گیری از نرم‌افزار CRM ویراوب قادر خواهند بود تا روندهای پیگیری فروش را مدیریت نمایند و محتوای مناسب را در زمان مناسب در اختیار مشتریان بگذارند. این خدمت کمک شایانی جهت ایجاد مسیرهای ارتباطی مناسب و پیدا کردن سرنخ‌های جدید کرده است که نتیجه آن بهبود روند فروش سازمان خواهد بود. بخش جذاب نرم افزار CRM آن است که این سیستم می‌تواند به صورت خودکار مدیریت فروش را بر عهده گیرد. نرم افزار CRM با در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل مخاطب و سابقه خرید و فروش‌های او، می‌تواند منجر به تسهیل فعالیت‌ها و همچنین کمک به تیم فروش برای انجام درست فعالیت‌هایشان گردد. همچنین این نرم‌افزار امکان صدور فاکتور و پیش فاکتور را بصورت اتوماتیک در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شایان ذکر است که این محصول با سایر سیستم‌های ERP کاملا یکپارچه می‌باشد.

نرم‌افزار CRM تحت وب ویراوب برای پیشبرد استراتژی‌های بازاریابی سازمان شما ابزارهای مناسبی را در نظر گرفته است. با امکانات این ابزارها می‌توانید اطلاعاتی مفید از بازار و نیاز مشتری به دست بیاورید و با توجه به اهداف و چشم‌اندازهای سازمان، اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهید و ارتباطات خود با مشتریان را به مراحل منتهی به فروش برسانید. نرم‌افزار CRM ویراوب امکان رصد رفتار مخاطبین را با استفاده از رسانه‌های مختلف فراهم می‌آورد تا در مواقع موردنیاز محتوای مناسب در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. یکی از کاربردهای نرم افزار CRM برای بازاریابی و تبلیغات اجرای هدفمندتر کمپین‌های تبلیغاتی است.

به منظور وفادارسازی و رضایتمندی مشتریان، وجود دو ابزار در شرکت‌ها ضروری است: خدمات پس از فروش و باشگاه مشتریان. نرم‌افزار CRM ویراوب با در اختیار گذاشتن این دو ابزار، نه تنها به دسته‌بندی مشتریان و افزایش رضایت آن‌ها کمک خواهد کرد، بلکه با ایجاد رغبت و انگیزه خرید، مشتریانی وفادار برای سازمان حاصل خواهد شد.

از طریق نرم‌افزار CRM ویراوب برای هر مشتری یک پرونده در سیستم ایجاد می‌شود و کلیه تماس‌ها و سوابق بصورت رکوردهای مستقل به پرونده اضافه می‌گردد. تمامی اطلاعات مشتریان با یک کلیک وارد شده و می‌توان ثبت و بایگانی اطلاعات مشتریان و همکاران (اعم از حقیقی و حقوقی) و ثبت وظایف و درخواست‌های موردنیاز مخاطب خاص را با تمام جزئیات سوابق انجام داد تا تاریخ‌های مهم فراموش نشوند. این پایگاه داده (data base) قابلیت همگام‌سازی با تمام فرایندها را داشته و تمام اطلاعات و جزئیات مخاطب را ذخیره می‌کند. از سوی دیگر دریافت گزارش‌ها و اطلاعات لحظه‌ای نیز از امکانات اینگونه نرم‌افزارها می‌باشد. این فرآیند در مورد صدور پیش فاکتور، فاکتور و قیمت‌ها نیز صادق است.

مرکز تماس تلفنی نه تنها برای بازاریابان آنلاین، مارکترهای تلفنی و تمام کسب و کارهایی که تلفن، راه اصلی تماس آن‌ها با مشتریان است، بلکه برای هر شرکت که در آن از تلفن استفاده می‌کند کاربرد دارد. مرکز تماس تلفنی تمامی تماس‌های ورودی و خروجی را از مشتریان جدید تا قدیمی، در یک فضای ابری دریافت و ذخیره می‌کند. بدین وسیله کاربران و مسئولان قادرند به طور اختصاصی به هر مشتری رسیدگی کنند. محصول مرکز تماس تلفنی در CRM، با یکپارچگی با این نرم‌افزار و ارائه قابلیت برقراری ارتباط با تمامی مراکز تماس اعم از خطوط شهری، سانترال و VOIP، به شما کمک می کند تا حتی یک مشتری را نیز از دست ندهید. با محصول تماس تلفنی به اطلاعات و سوابق تماس‌های ورودی، خروجی و از دست رفته و جزئیات هر تماس از جمله ثبت مسیر گردش دسترسی پیدا خواهید کرد.

 • کاربری آسان

 • قابلیت سفارشی‌سازی

 • قابلیت یکپارچگی و هماهنگی با سایر نرم‌افزارهای سازمانی

 • قابلیت مدیریت کامل چرخه‌های کاری

 • دسترسی از هر مکان و در هر زمان

 • امنیت کامل اطلاعات

 • قدم اول: نرم‌افزار CRM یک شبکه از کاربران و مدیران با سطوح دسترسی مختلف را ایجاد می‌کند. افراد در این شبکه قادرند اطلاعات پایه‌ای مخاطبان مانند نام، شماره تلفن، ایمیل، وب سایت و … را در پروفایل هر کدام ثبت کنند. سایر اطلاعات و جزئیات مربوط به مکاتبات و ملاقات‌ها نیز می‌تواند به این بخش اضافه گردد.

 • قدم دوم: کاربران نرم‌افزار CRM قادر خواهند بود این اطلاعات را وارد چرخه‌های مختلف مانند تبلیغات، بازاریابی و فروش کنند. این قابلیت باعث می‌شود تا کاربران با شناخت بیشتر مخاطبان و مشتریان بتوانند واکنش‌های صحیح‌تری نسبت به نیازهای آن‌ها نشان دهند.

سوالات کلی


هر چند ERP و CRM ممکن است دو نرم‌افزار جداگانه دیده شوند اما در حقیقت CRM بخشی از ERP است و مشتمل بر آن دسته از فعالیت‌های سرکت یا یک کسب و کار حساب می‌شود که با مشتریان در ارتباط است. پلتفرم ERP ویراوب در دل خود شامل CRM نیز می‌باشد و این امر باعث یکپارچگی هر چه بیشتر این دو بخش اساسی است.

تمامی پلتفرم‌های ابری در سراسر جهان مشمول هزینه‌هایی جهت نگهداری و پشتیبانی هستند. هزینه‌ها در پلتفرم ویراوب تا حد زیادی وابسته به مدل کسب و کار و گستردگی امور مد نظر آن است. اما در حالت کلی هزینه‌ها شامل هزینه‌های اولیه، هزینه‌های هاستینگ، هزینه‌های نگهداری و پشتیبانی است. برای اطلاعات دقیق‌تر با ما تماس بگیرید.

هر سوال یا ایرادی دارید همین الان با ما تماس بگیرید

ما شما را به بهترین نحو راهنمایی می‌کنیم حتی اگر مشتری ما نباشید.