مدیریت چرخه
عمر محصول

از سیستمهای PLM به ‌عنوان راهکاری جامع برای مدیریت فرآیند 
توسعه‌ محصولات پیچیده و شبیه‌سازی انواع فرآیندها استفاده می‌شود.

همین حالا شروع کنید 

مدیریت چرخه عمر محصول یا PLM چیست؟ 

مدیریت چرخه عمر محصول یا Product Lifecycle Management و به‌ طور خلاصه PLM، یک فرآیند و راهکار مدیریت سازمان است، که در آن تمام چرخه‌ حیات محصول از زمان شکل­گیری ایده در ذهن­، طراحی، مهندسی، ساخت و تولید، بازاریابی و فروش، پشتیبانی از محصول و درنهایت بازیافت آن به‌طور کامل مدیریت‌شده و باعث ادغام و ایجاد یکپارچگی بین افراد، اطلاعات، ابزارها و فرآیندهای سازمان جهت ایجاد یک زیرساخت مطلوب از اطلاعات و مهندسی محصول به‌طور هم‌زمان می­گردد.

امروزه از سیستمهای PLM به ‌عنوان راهکاری جامع برای مدیریت فرآیند توسعه‌ محصولات پیچیده، شبیه‌سازی فرآیند تولید در کارخانه ها، آماده‌سازی جهت تولید و ارائه محصول، برنامه‌ریزی برای پشتیبانی از محصول، جمع‌آوری تجارب در جهت بهبود محصول و در نهایت برنامه‌ریزی مهندسی جهت بازیافت آن در قالب ارائه محصول جدید استفاده می‌شود.

راهکار­ PLM با ثبت تجارب به‌دست‌آمده از ساخت نمونه‌های قبلی در قالب نیازمندی‌های مشتریان منجر به بهبود محصول یا توسعه‌ محصولات جدید خواهد شد. این راهکار بر پایه ایجاد زیرساخت اطلاعاتی مسنجم و یکپارچه از اطلاعات محصول و دسترسی لحظه­ای افراد به اطلاعات به‌روز استوار است چراکه فعالیت‌های مهم مربوط به محصول­، مانند ­CAD، CAE،CAM و مدیریت اطلاعات، مدیریت زنجیره تأمین، فروش و ارتباط با مشتری در یک مجموعه واحد باهم مرتبط می­شوند.


 

مزایای استفاده از نرم افزار مدیرت چرخه محصول برای کسب و کارها

استفاده از این نرم‌افزار برای کسب و کار شما، مزایای زیادی دارد. این مزیت‌ها شما را ترغیب می‌کند که ازحتما از یک نرم افزار مدیریت چرخه محصول استفاده کنید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای این نرم‌افزار اشاره می‌کنیم.

مدیریت زمان در فرایندهای مربوط به محصول

استفاده از نرم افزار مدیریت محصول سرعت شما را برای ورود به بازار و مدیریت مراحل مختلف چرخه، افزایش می‌دهد. این افزایش سرعت با استفاده از امکانات زیر انجام می‌شود:

  • ثبت تغییرات محصول در طول زمان عرضه آن (تغییر محصول یا خدمت شما با توجه به نیاز مشتری)
  • ایجاد یک مرکز اطلاعات از زمان شکل‌گیری ایده محصول تا ارائه آن به بازار و مراحل بعدی
  • ثبت مواد و قطعات اولیه مورد نیاز
  • پیگیری مراحل تولید
  • مدیریت هدف تولید محصول و انتظارات مشتری
  • فهرست بندی مزیت‌های محصول
  • حفظ تاریخچه نسخه مختلف محصول و خصوصیات آن‌ها
  • ثبت مفاهیم و محصولات گذشته و برنامه‌های آینده
  • ثبت تغییرات خواسته‌های مشتری


بهینه سازی عملکرد مالی و کاهش هزینه ها

با کمک نرم افزار مدیریت چرخه محصول ، شرکت‌ها می‌توانند ارتباط نیروهای انسانی خود را منسجم نگه‌دارند. این ارتباط منسجم کارمندان و بخش‌های مختلف، هزینه‌هایی مانند استخدام نیروی جدید و تکرار اشتباهات را کم‌تر می‌کند. از طرفی ثبت اطلاعات مربوط به هزینه‌های تولید و طراحی محصول، در مرحله تولید انبوه به مدیران در پیش‌بینی هزینه‌ها کمک زیادی می‌کند.

از طرفی ثبت اطلاعات مربوط به هزینه‌های تولید و طراحی محصول، در مرحله تولید انبوه به مدیران در پیش‌بینی هزینه‌ها کمک زیادی می‌کند.

افزایش فروش

همان‌طور که گفتیم، ثبت اطلاعات محصول از زمان شکل‌گیری ایده تا مرحله افول آن، به مدیران بازاریابی و تبلیغات کمک می‌کند تا در هر مرحله، برنامه‌های بازاریابی مناسب با آن مرحله را اجرا کنند. انجام تبلیغات درست، باعث افزایش تعداد مشتریان و فروش بیشتر می‌شود.


با کمک گرفتن از نرم افزارمدیریت چرخه محصول و اطلاعات حاصل از آن، قبل از تولید انبود، متوجه اقتصادی نبودن و بازار نداشتن آن می‌شود. همه این مزیت‌ها، استفاده از نرم افزار مدیریت چرخه محصول را ضروری می‌کند. استفاده از داده‌های این نرم افزار و همچنین نرم افزار CRM به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را رشد دهید و آن را مقیاس‌پذیر نگه‌دارید. شما می‌توانید برای بهبود کسب‌و‌کار خود با ما تماس بگیرید و سوالات خود را از واحد پشتیبانی ما بپرسید .


از ما باخبر باشید

با عضویت در خبرنامه ویراوب از آخرین اخبار، مقالات و تخفیف‌های ما مطلع شوید.