فرق ERP و BPM چیست و کدام برای سازمان شما مفیدتر است؟
28 نوامبر, 2022 به وسیله
فرق ERP و BPM چیست و کدام برای سازمان شما مفیدتر است؟
المیرا مردانی
| No comments yet

 

`

حتی اگر از تفاوت‌های بین برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و مدیریت فرآیند تجارت (BPM) آگاه نیستید ، به احتمال زیاد می‌دانید که آن‌ها در راستای یک هدف مشترک برای افزایش بهره وری و سود تلاش می‌کنند.

ضروری است تا نرم افزار مناسبی را مطابق با اهداف تجاری و نیازهای عملکردی سازمان خود انتخاب کنید ، و اگر آن را به درستی انتخاب نکردید ، ممکن است وقت و هزینه خود را تلف کنید.

سیستم‌های مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) و برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) معمولاً با هم اشتباه گرفته می‌شوند. بین این دو سیستم شباهت و تفاوت‌های اساسی وجود دارد ؛ مهم این است که بدانید BMP چیست و چه ارتباطی با ERP دارد؟

درک بهتر این موضوع به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که کدامیک برای کسب و کار شما بهتر است. هر دو سیستم به طور کلی برای یک شرکت پیاده سازی می‌شوند تا به افزایش بهره وری ، کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری کمک کنند ، اما اینکه کدام سیستم برای کسب و کار شما مناسب تر است به اهداف خاص و نیازهای عملکردی سازمان شما بستگی دارد.

قبل از اینکه به شباهت‌ها و اختلافات بین این دو سیستم بپردازیم ، بیایید با مروری بر آنچه که هر سیستم انجام می‌دهد و معمولا برای چه استفاده می‌شود، شروع کنیم.

مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) چیست؟

BPM یک روش برای بررسی و سپس کنترل فرایندهایی است که در یک کسب‌ و کار وجود دارند. این روش یک روش موثر برای استفاده در زمان‌های سخت برای افزایش بهره‌وری و اثربخشی محسوب می‌شود.  BPM از استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی که برای درک ، بهبود و اتوماسیون فرایندهای کسب و کار استفاده می‌شود ، تشکیل شده است.  BPM فرآیندها را به عنوان منابع خاص خود تجزیه و تحلیل می‌کند و به دنبال بهبود آن‌ها است.

این امر در یک کسب ‌و کار با فراهم کردن یک ابزار مدل‌ سازی برای طراحی و ویرایش جریان کار در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا فرآیندها و هر آنچه در آن در حال وقوع است را توصیف کرده و به مخاطبان اطلاع دهند.  BPM نباید یک آزمایش یک باره باشد بلکه باید شامل یک ارزیابی پیوسته از فرآیندها باشد و اقداماتی را برای بهبود این فرایندها انجام دهد.

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) چیست؟

یک ERP نرم‌افزاری است که به کاربران امکان دسترسی به مجموعه‌ای از برنامه‌ها را می‌دهد. ماژول‌های موجود در یک ERP با عملکردهای تجاری در ذهن ساخته شده اند و به طور کلی منابع انسانی ، حسابداری ، مدیریت موجودی و غیره را پوشش می‌دهند. سیستم‌های  ERP، داده‌های ضروری و به روز را فراهم می‌کنند و اطمینان می‌دهد که همه در یک کسب‌ و کار اطلاعات مشابهی را دریافت می‌کنند. اطلاعات بیشتر در مورد ERP را پیدا کنید.

فرق ERP و BPM چیست؟

اگر فکر می‌کنید ERP و BPM یکسان به نظر می‌رسند ، درست است. با این حال ، تفاوت‌های اساسی وجود دارد که راحت تر می‌توان آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد.

ERP بیشتر روی کارکردها و ماژول‌های مختلف کسب و کار که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند متمرکز است. هنگامی که می‌خواهید اطلاعات یا ماژول‌های دیگری از فروش گرفته تا دستمزد کارمندان را ردیابی کنید ، یک ERP بسیار مفید است؛ ضمن اینکه اجازه می‌دهد تا به صورت رایگان داده ها بین ماژول‌های مختلف جاری باشد.

BPM به شما اجازه می‌دهد تا یک گردش کار خیلی خاص را با سطوح مختلف سفارشی سازی مدیریت کنید که این مقوله را نمی‌توانید در ERP پیدا کنید. به عنوان مثال ، اگر برای مدیریت یک گردش مالی خاص به یک نرم افزار نیاز دارید ، یک BPM می‌تواند فقط روی آن اختصاصی تمرکز کند ، در جایی که یک ERP فقط کل ماژول مالی را به شما تحویل می‌دهد.

هر دو سیستم برای شما تجزیه و تحلیل مبتنی بر KPI ها و گزارش‌های سفارشی را فراهم می‌نماید. با این حال ، ابزارهای هوش تجاری BPM قادر به ردیابی مفاهیمی همچون زمان اجرای فرایند ، وضعیت پردازش ، تعداد فرآیندهای بسته شده و تعداد بسیاری از این موارد در حال پردازش هستند.

از طرف دیگر ERP برای ذخیره داده‌ها در یک سرور مرکزی که به بخش‌های مختلف اجازه می‌دهد داده‌ها را وارد کرده و در همان مکان آن‌ها را ذخیره کند ، مفید است. ERP دیدگاه گسترده ای از شرکت ارائه می دهد که BPM قادر به انجام آن نیست. حجم تجزیه و تحلیل نیز بیشتر است ، زیرا یک ERP داده‌های بیشتری را نسبت به BPM ذخیره می‌کند.

آیا آن‌ها با هم کار می‌کنند؟

اگر بتوانید آن‌ها را به درستی ادغام کنید ، این دو فرآیند در واقع می‌توانند یکدیگر را بسیار زیبا تعریف کنند. شما می‌توانید شکاف‌هایی را که ممکن است یکی یا دیگری از دست داده باشد ، پر کنید ، شما می‌توانید یک مدیریت خودکار فرآیند داشته باشید که بر استفاده از منابع نظارت داشته باشد و وظایف را تعیین کند ، و تمام داده‌های خود را در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره کنید.

به طور خلاصه ، تفاوت بین مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPM) و برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) در این است که در اصل، BPM یک عمل است در حالی که ERP یکی از فن آوری‌های زیادی است که می تواند از آن عمل پشتیبانی کند و آن‌ها نیز در صورت ادغام صحیح می‌توانند با هم کار کنند.

فرق ERP و BPM چیست و کدام برای سازمان شما مفیدتر است؟
المیرا مردانی 28 نوامبر, 2022
این پست را به اشتراک بگذارید
برچسب ها
بایگانی
ورود to leave a comment